Koparki stanowią integralną część wielu projektów i zadań budowlanych. Są niezastąpione podczas prac ziemnych, robót drogowych, wyburzeń i rozbiórek. Kiedy przychodzi czas na zakup koparki, często pojawia się pytanie: gąsienicowa czy kołowa? Każdy z tych typów ma swoje unikalne cechy i zastosowania, dlatego warto zastanowić się, która opcja najlepiej spełni Twoje wymagania.
Zalety i wady koparki gąsienicowej
Koparki gąsienicowe doskonale sprawdzają się na niestabilnych, nierównych i podmokłych terenach. Gąsienice zapewniają lepszą przyczepność i równomierne rozłożenie ciężaru, co minimalizuje ryzyko zapadnięcia się maszyny w grząskim gruncie. Dlatego jeśli na co dzień mierzymy się z trudnym terenem, koparka gąsienicowa będzie najlepszym wyborem. Duża powierzchnia nacisku może być zarówno zaletą jak i wadą maszyny, zwłaszcza w przypadku pracy na delikatnym podłożu, takim jak chodnik lub trawnik, ponieważ może spowodować jego uszkodzenie. Należy dodać, że w porównaniu do koparek kołowych, koparki gąsienicowe poruszają się z mniejszą prędkością, a do transportu maszyn pomiędzy placami budowy zazwyczaj potrzebna jest organizacja naczepy niskopodwoziowej.
Zalety i wady koparki kołowej
Koparki kołowe doskonale nadają się do zadań na utwardzonych powierzchniach, takich jak drogi asfaltowe. Gumowe opony nie uszkadzają powierzchni i nie pozostawiają nieestetycznych śladów, dlatego koparki kołowe się popularne wśród wykonawców budowy infrastruktury miejskiej, przy renowacji ulic i chodników. Mobilność maszyny umożliwia płynne przemieszczanie pomiędzy lokalizacjami. Możliwość poruszania po utwardzonej nawierzchni jak i poza nią, sprawia że koparka kołowa to doskonałe narzędzie do kopania rowów. Natomiast w trudnych warunkach terenowych, takich jak błoto czy nierówności, maszyny te mogą być mniej stabilne. Również przy cięższych aplikacjach budowlanych takich jak wyburzenia, koparki kołowe mogą okazać się mniej wydajne niż ich odpowiedniki na gąsienicach.
Koparka gąsienicowa czy koparka kołowa?
Wybór pomiędzy koparką gąsienicową, a kołową zależy głównie od specyfiki projektu.
Jeśli zadanie wykonywane jest w trudnym terenie, koparka gąsienicowa będzie lepszym wyborem, zapewniając większą stabilność i siłę nacisku. Jeśli natomiast projekt wymaga mobilności, zwłaszcza w miejskiej infrastrukturze, nie będzie lepszego wyboru niż koparka kołowa. Przed zakupem warto konsultować się z ekspertami i doradcami maszyn budowlanych, którzy pomogą dopasować maszynę i osprzęt roboczy do Twoich potrzeb. Bez względu na wybór rodzaju koparki należy pamiętać, że konserwacja i regularne przeglądy maszyn są kluczowe dla ich długotrwałego i efektywnego działania. W tej kwestii możemy polecić korzystanie z wiedzy i doświadczenia naszego wykwalifikowanego serwisu.